blinDate: Dama Dama

Feb 08 2024

SHARE THIS VIA:
Facebook

Twitter

Pinterest

     “…Bazen anlık bir tepki yaratırken düşünecek zaman yoktur; bu durumda tepki bedenin kendiliğinden, daha gerçek ve içsel, içgüdüsel bir yerden gelir. İşte bu an, sonuçların sanatçıyı bile şaşırtan ilginç ve beklenmedik yerlere gidebildiği andır.”

Dans ve müziğin, yeni medya ve metnin buluştuğu performans boyunca sürprizlerle bezenmiş “Blindate”ın müzik direktörlüğünü Taylan Aygar, görsel tasarımlarını da Ataman Girişken üstleniyor. Sanatçıları anda kalarak risk almaya ve cesur kararlar vermeye zorlarken, seyirciyi de sürece tanıklık etmeye ve kimi zaman katılmaya cezbeden bu disiplinlerarası gösterinin sürpriz isimleri arasında tiyatro sanatçısı Ali Poyrazoğlu ve bir eseriyle yaratıcı sürece ve geceye katılacak çağdaş sanatçı Seydi Murat Koc da var. Yetenekli, genç ve dinamik uluslararası dansçı kadrosunun doğaçlama performanslarının yanı sıra Company RAu’nun yurtdışı festivallerinde gösterilen ve çok beğeni toplayan repertuarından bölümler de yer alacak. İtalya, Avusturya, Bulgaristan ve Yunanistan’dan gelen dansçılar ve Istanbul merkezli çalışan dans sanatçılarının oluşturacağı eşsiz sinerji, bu gösteriyi kaçırılmayacak bir performansa dönüştürüyor.

“Blindate” Korhan Başaran tarafından New York’ta yaratılmış multidisipliner bir konsepttir. İlk kez 2010 yılında Metro Baptiste Church’te tasarlanan ve sezonlar boyunca birçok kez sahnelenen “Blindate” her sergilendiğinde büyük ilgi gördü. 2024’teki ilk versiyonunda, “Blindate: Dama Dama” adını sayıları hızla azalan Alageyikin Latincesinden -Dama Dama- alıyor. Bu performans ile Anadolu’da tehdit altında olan türlere de dikkat çekmeyi umuyoruz. Company RAu, “Blindate: Dama Dama” ile WWF –Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) aracılığıyla yaban hayatı ve yaşam alanlarını koruma çalışmalarına destek veriyor.

Yer: Alan Kadıköy

Tarih: 26 Şubat, 20:30

Biletler: https://tiyatrolar.com.tr/tiyatro/blindate-dama-dama 

*Kadıköy Boa Sahne’nin katkılarıyla

*Avusturya Kültür Forumu’na desteklerinden dolayi tesekkur ederiz.*Bu performans tek seferlik özel bir gösterimdir.