'Blindate' dinamik, genç dans sanatçılarına özgürce ifade bulabilecekleri bir platform! 'Blindate' offers a platform for dynamic, young dance artists to freely express themselves!

BLINDATE

Geçtiğimiz sezonlarda sahnelenen ve büyük ilgi gören “Blindate”in deneysel konseptini NY’ta yaşadığı dönemde geliştiren Başaran,  son gösterisinde yine sürprizlerle dolu bir dans ve müzik buluşması sunuyor. Birbirleriyle çok az tanışıklığı olan sanatçıların bir arada, anın bilgisini değerlendirerek kurdukları performanslarını sergiledikleri “Blindate” sanatçıları risk almaya ve anda kalıp cesur kararlar vermeye zorlarken, izleyiciyi de sürece tanık olmaya, bazen de katılmaya davet ediyor.

English

In the past seasons, Korhan Başaran, who developed the experimental concept of “Blindate” during his time in New York, presents in the final show, a dance and music encounter filled with surprises. In “Blindate,” where artists with little familiarity come together, evaluating the information of the moment, they showcase performances that challenge them to take risks, make bold decisions, and stay in the present moment. The art of “Blindate” invites the audience to witness and sometimes even participate in the process, urging them to be part of the experience and take notice of the unfolding events.

Gerçekleşen Gösteriler // Past Shows

Contact

info@companyrau.com