DIDO – IKSV Tiyatro Festivali

Sep 08 2022

SHARE THIS VIA:
Facebook

Twitter

Pinterest

2 Kasım Çarşamba 20:00 // Alan Kadıköy

Ayrıntılı Bilgi ve Biletler İçin

Vergilius’un Aeneid ve Christopher Marlowe’un Kartaca Kraliçesi Dido eserlerinden ilhamla

Yazan: Korhan Başaran
Konsept, Yöneten, Koreografi: Korhan Başaran
Müzik: Tolga Yayalar
Görsel ve Projeksiyon Tasarım: Ataman Girişken
Kostüm Tasarımı: Ümit Ünal Koleksiyonu
Sahne Tasarımı: +b612 Tasarım Stüdyosu
Performans: Korhan Başaran

Dansçı ve koreograf Korhan Başaran, dans tiyatrosu olarak yarattığı Dido’nun İstanbul prömiyeri ile karşımızda! Başaran, Romalı şair Virgil’in Aeneid ve İngiliz yazar Christopher Marlowe’un Kartaca Kraliçesi Dido eserlerinden ilham alarak kurguladığı tek kişilik performansında seyirciyi dönüştürücü bir deneyimin tam kalbine götürüyor.

© Ataman Girisken

Antik tarihin iki önemli figürü olan Kraliçe Dido ve Truvalı Aeneas’ın ilişkisinden yola çıkarak kırık bir kalbin insana fiziksel ve ruhsal olarak yaşattıklarını anlatan performans, tutkusu ve sadakati yüzünden yavaşça ölüme sürüklenen Dido’nun Aeneas’a duyduğu aşkın deliliğini yansıtıyor. Disiplinlerarası performans, Tolga Yayalar’ın sürprizlerle dolu ses tasarımı ve Ataman Girişken’in mekânı devamlı yenileyen görsel tasarımıyla seyirciyi zaman ve mekân algısına meydan okuyan bir hikâyeyi yaşamaya davet ediyor.

© Ataman Girisken

Başaran’ın 2012 yılında New York’taki Between the Sea Festivali’nde sunduğu RAu fikrinden doğan Company RAu, kuruluşundan bu yana ürettiği uluslararası projelerle BAM Brooklyn, Alvin Ailey Tiyatrosu, Zorlu PSM, Cunningham Studio, Baryshnikov Merkezi gibi mekânlarda izleyicilerle buluştu. Estetik arayışının temelini tecrübeden almakla birlikte, değişime açık olma, kırılganlıktan ve belirsizlikten korkmadan ilerleme düşüncelerini benimseyen RAu, çalışmalarına İstanbul’da devam ediyor.

Company RAu, eserin yapım sürecine katkılarından dolayı Bilkent MSSF, Bilkent Tiyatro ve desteklerini esirgemeyen Serkan Şahin’e teşekkür eder.

========

ENGLISH

  • inspired from Vergilius’s Aeneid and Christopher Marlowe’s Dido, Queen of Carthage
  • Re-written by: Korhan Başaran
  • Concept, Director, Choreography: Korhan Başaran
  • Music: Tolga Yayalar
  • Visual/ Projection Design: Ataman Girişken
  • Costume: Ümit Ünal Collection
  • Set Design: +b612 Tasarım Stüdyosu
  • Performer: Korhan Başaran

In Company RAu’s new interdisciplinary dance production, choreographer Korhan Başaran brings Dido to Istanbul for the first time to embody the mythological story of a physical and spiritual experience surrounding a broken heart.

Company RAu thanks Bilkent MSSF, Bilkent THEA and Serkan Sahin for their continuing support.

Photo Credit: Ebru Ceren Uzun, Tuna Uysal